Přirozenou reakcí a obranou zvěře před predátory, tedy i před lovícími chrty, je útěk. Jedná se o adaptivní chování vyvinuté evolucí. Ze zprávy britské Veterinary Association for Wildlife Management (VAWM) vyplývá, že: „je nepravděpodobné, aby lovená zvěř trpěla úzkostí z pronásledování. Savci, s výjimkou primátů, mají pouze základní prefrontální kůru, klíčovou část mozku aktivní v abstraktním myšlení a uvažování“
Pojetí tradičního evropského chrtnictví je poněkud odlišné od toho užitkového, provozovaného hlavně v Rusku a středoasijských republikách. Zatímco v užitkovém chrtnictví jde v první řádě o úlovek, pak v evropském tradičním chrtnictví šlo spíše o prožitek z lovu samotného a kvalitu pronásledování, přičemž atletismus psů nebyl obdivován o nic víc než hbitá nepolapitelnost jejich kořisti.
Chrtnická mluva, která vychází z mysliveckých, zoologických a historických termínů z části obecně kynologických a z části speciálně chrtnických, které sepsal František Špatný v knize Mluva myslivecká z roku 1876. Chrtnická mluva označuje části těla chrta, jeho výstroj, vybavení chrtníka a činnosti běžné při chrtnictví.